Przystanek Prawnik

BLOG

ROZWÓD MOŻE SPOWODOWAĆ PODZIAŁ ŚRODKÓW ZGROMADZONYCH W PPK

W przypadku rozwodu część środków zgromadzonych w PPK w czasie trwania małżeństwa może trafić do byłego małżonka uczestnika PPK.

Małżeństwo uczestnika PPK, którego z małżonkiem łączyła wspólność majątkowa, uległo rozwiązaniu przez rozwód albo zostało unieważnione. Środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika PPK, przypadające jego byłemu małżonkowi w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, są przekazywane mu w formie wypłaty transferowej na rachunek PPK.

Wypłata dokonywana jest przez instytucję finansową w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia przez byłego małżonka wniosku. Wymagane jest przedstawienia dowodu, że były małżonek ma prawo do środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK. W przypadku, gdy były małżonek uczestnika PPK jest stroną więcej niż jednej umowy o prowadzenie PPK, wypłaty transferowej dokonuje się na rachunek PPK wskazany przez niego we wniosku.

Jeżeli były małżonek uczestnika PPK nie jest stroną umowy o prowadzenie PPK, środki przekazywane są w formie wypłaty transferowej na wskazany przez niego rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej (lub lokaty terminowej prowadzonej w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej) albo podlegają zwrotowi w formie pieniężnej.

 

Lokata terminowa

Instytucja finansowa dokona wypłaty transferowej na rachunek lokaty terminowej, tylko wówczas, gdy w umowie o prowadzenie rachunku tej lokaty przewidziano możliwość dysponowania środkami z PPK na warunkach określonych dla wypłaty po osiągnięciu 60. roku życia. Wypłata środków z lokaty terminowej po osiągnięciu przez byłego małżonka 60. roku życia w taki sposób, że 25% środków zostanie mu wypłacone jednorazowo, a 75% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach albo w taki, że całość środków zostanie mu wypłacona w co najmniej 120 miesięcznych ratach jest zwolniona z podatku dochodowego.

W razie wypłaty środków po 60. roku życia, ale bez spełnienia tych przesłanek, były małżonek zapłaci 19% podatek od zysków kapitałowych – od dochodu z tytułu wypłaty 75% środków przekazanych mu z rachunku uczestnika PPK.

Wycofanie środków z lokaty terminowej przed osiągnięciem przez byłego małżonka 60. roku życia jest tożsame z dokonaniem zwrotu.

Zwrot z pomniejszeniami

W przypadku dokonania przez byłego małżonka uczestnika PPK zwrotu środków przed osiągnięciem 60. roku życia, otrzyma on środki pomniejszone o:

  • podatek od zysków kapitałowych;
  • 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy – informacja o pobranych 30% zostanie zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego w ZUS jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne, należna za miesiąc, w którym została przekazana (wpłaty pracodawcy, które wpływały do PPK były wcześniej zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne),
  • środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa.

Zwrot bez pomniejszeń (przed 60. rokiem życia) nastąpi tylko wówczas, gdy były małżonek posiada uprawnienia emerytalne.

Ważne: Przepisy ustawy o PPK dotyczące skutków rozwodu albo unieważnienia małżeństwa oraz podziału majątku wspólnego stosuje się odpowiednio w przypadku ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa uczestnika PPK albo umownego wyłączenia lub ograniczenia wspólności ustawowej między uczestnikiem PPK a jego małżonkiem.

Źródło: www.mojeppk.pl.

KONTAKT

Zgoda na przetwarzanie danych

Zgody na kontakt

13 + 15 =

Adres

Kazimierzowska 122, 08-110 Siedlce (naprzeciwko sądu)

Telefon

Mail

biuro@przystanekprawnik.pl

Usługi prawne dla każdego „od ręki” – szybko i profesjonalnie

Zadzwoń teraz: 531 467 120